Articole Boli/Afecțiuni

Alegerea de a alege înțelept în nutriție

Intro

Alegerea este o alegere în sinea ei!  Dar cum să alegi, dacă tu nu știi ce să alegi? Cum poți fi înțelept într-un domeniu atât de conflictual în media? Este ca la acele reality shows unde ai de ales între 3 uși, dar nu ai habar ce este în spatele lor… Numai că problema este că tu alegi de multe ori pentru sănătatea și viața ta! Și atunci nu mai poți să-ți permiți să alegi hazardul pe principiile alea iacta est! (zarurile au fost aruncate)

Nota offtopic 1 – începe el filozofic vorbind despre sine la persoana a 3-a… cu sintagme metaforice și intro! 

Una din primele și principalele „zbateri” în materie de abordare nutrițională PENTRU orice motiv este … absența educației nutriționale! Noi știm asta! Una din sintagmele mele preferate care vă va ajuta în acest articol, de care, de altfel, studenții mei s-au săturat ca de mere pădurețe – este „CANTITATEA FACE OTRAVA!!!”

Cu toate astea, majoritatea cazurilor care vin în cabinetele noastre, sunt diverse forme de ortorexie… chiar și în cazuri cu complicații patologice serioase! De ce zic asta și care-i legătura de tren de la Ploiești? Ortorexia este antagonistul/antonimul metaforic al sintagmei mele cu partea de cantitate! 

CE ESTE ORTOREXIA? Ortorexia (sau ortorexia nervoasă) este o tulburare de alimentație caracterizată printr-o obsesie patologică pentru consumul de alimente percepute ca fiind „sănătoase” sau „pure”. Adnotează stimate cititor cuvântul “perceput” și toate ghilimele de pe acolea… 

Motivul pentru care se dezvoltă această psihopagologie este… obiceiul tradițional numit goagle! Ai o bubă? Goagle buba… și vei găsi jde gigele și gigei online, care mai de care mai binevoitori cu sfatul aruncat – „informat” și „educat”, diplomat (tort) și eclectizat… (iote că rimează, lăsați ultimul cuvânt în pace, trebuia să-mi iasă rima! Fluff off vânători de agramați!)

Așadar și prin urmare, dacă abordarea comercială-i mare! Tu, omul de rând, ești în plop la final de „research” și plopu-n aer (aerul în atmosferă samd)! Că ai ascultat 6 podcasturi, 3 inchizitori nutriționei care crucifică diverse, alții vraci care publică rădăcina X ca leac universal la tot sau aloe de aronia italiano vero, plus vreo 2 shamani care te ung cu ulei și aruncă cu praf în ochi. Ai călcat în zona fitness? PFAAAIII – vin toți pătrățoșii și adaugă răspunsul universal la ORICE problemă ai (de la schizofrenie la gonoree) – este să mergi la sală și să bei proteină cu un cod de reducere magic! Vorbești cu discurile și te scarpini, dar rezolvi TOT! 

Prin urmare și așa deci… iote așa apar la noi comentariile gen – „toți ziceți altceva, cine să mai creadă ce!?”, „vă contraziceți între voi!” … și bineînțeles „vreți bani!” (duh!? de parcă ar fi de mirare asta) și țineți cu mama farma conspiraționști de 3 lei! OK DRAGII MEI ORTOREXICI! Hai să educăm… din nou!

Nota off topic 2 – n-am mai scris de mult timp un articol… și scripta manent, că simt eu că nimeni nu notează nimic din clipurile noastre cu agenda în față. Și nici rewind nu dă, că n-au prins era casetelor video/audio… 

Cartea 1 – “Cantitatea face otrava!” – Macro-nutrienți și calorii

LEGILE ALEGERILOR

  1. CALORIILE CONTEAZĂ – dacă spui altceva, n-ai priceput NEAM nik din ciclul krebs. Practic ești zero la metabolism… (și nota 2 la nutriție, mai bine primeai nota 1 pt copiat ca întârziații).

  2. FIECARE HOMO SAPIENS (independent de IQ – contrar denumirii generice a rasei noastre), ortorexic sau bah!, are un număr de calorii fix pentru a menține greutatea (se numesc calorii de mentenanță), pentru deficit caloric (pentru a scădea în greutate cu minus din mentenanță) și unul pentru regimul hipercaloric (pentru a crește în greutate – suplus caloric peste mentenanță).

  3. TOATE CALORIILE se împart în 3 macro-nutrienți: proteine (cca 4kcal/gram), carbohidrați sau glucide (tot la fel cu 4kcal pe gram) și lipide sau grăsimi (nesimțitele cu cca 9kcal pe gram). Mai este și un non-nutrient, dar care trebuie calculat… alcoolul este viața – și are cca 7kcal pe gram! (pericol!)

  4. FIECARE TĂNTICĂ SAU TĂNTEL – are un raport specific de macro-nutrienți direct dependent de o suită LUUNGĂ de parametri: vârstă, înălțime, greutate, background medical, probleme patologice (boli și afecțiuni), raport de masă adipoasă vs non-adipoasă, mișcare fizică etc etc etc. Când le aduni – trebuie să-ți dea caloriile scopului tău (vezi punctul 2). Așa că fie că matale cogito sau non cogito – dacă vrei să ergo sum… ai de făcut matematică! (dacă nu vrei, vii la noi – că te ajutăm și moca -dacă prinzi loc la cazurile gratuite din internship).

  5. TOATE PROTEINELE – se metabolizează în amino-acizi, TOȚI CARBOHIDRAȚII se metabolizează în monozaharide (3 la număr) și TOATE GRĂSIMILE devin acizi grași și glicerol! (lanțuri de trigliceride). TOATE BRE!!! ai priceput… chiar dacă partenera mea a ales mai „sănătos” ca mine și eu am ales numai Junk și fast food! Este o sumă de macro la final – că și-n mărul și humusul ei, ca și-n nutella și burgerul meu sunt aceeași macro și vor fi metabolizați LA FEL! (citește asta de câte ori ai nevoie!)

*Vom vorbi și despre micro-nutrienți în cartea a 2-a a alegerilor ortorexice… stay tuned!

Nota offtopic 3 – ai văzut ce bine arată partenera mea!? Este de la mere… 

EVIDENT – că este mult mai dificil să-ți atingi scopul – dacă mănânci numai tâmpenii colorate de pe glovo… dar nu imposibil! Și la fel de evident, la mintea cocoșului galez, este că dacă alegi mai „sănătos” (Adicătelea baza nutrițională – gen carne fructe legume pește și le prepari acasă) – ai șanse mai mari să stai în macro și inerent în caloriile țintă, dar nu imperativ! Poți să o dai în bară la fel epic mâncând organic și stând la cratiță… Și atunci, DA DRAGII MEI, poți să papi de toate – dar calculat!

Eu merg pe o altă ipoteză în al 14-lea meu an de clinic – fructul oprit (și nu mă refer la fructe) – generează frustrare – frustrarea generează recidivă și știm că este în valoare de 85% în primii 5 ani de la orice intervenție nutrițională de succes!

Realitatea este că trebuie să existe un echilibru între alegerile pe care le faci direct dependent de scopul tău… fie el unul adjuvant curativ într-o boală sau afecțiune, fie el unul vanitos de ordin estetic. ALEGE ÎNȚELEPT NUTRIȚIONAL, dar ALEGE ÎNAINTE SĂ POȚI ALEGE ÎNȚELEPT! Prin educație nutrițională…

– Outro –

La final, unii din voi.. „BLA BLA BLA… de unde atâta educație măi pomposule arogant ce ești!?” Păi măi puii mei urmăritauri – în pulpele mele – dacă te apuci de paginile mele media și ale studenților mei… și începi de la calendele grecești (că tot am tot făcut sintagme cu ei de vacanță) articol cu articol, reel cu reel, tiktok cu tiktok și dedici… nu știu, 1-2 săptămâni câte 2-3 ore pe zi cu agenda în față – AI TOT CE-ȚI TREBUIE… dar da, posmagii nu-s muieți! (varianta moca)

Pentru varianta cu gologani, mai pe scurt, dar personalizată și individualizată – te aștept cu tot cu echipa mea sub supervizare acilea – nutrigo.ro/consiliere-on-line

DAR AM O NOTĂ DE SUBSOL – am simplificat niște lucruri în acest articol care în anumite contexte, mai ales de ordin patologic, sunt semnificativ mai complicate – Informațiile astea de mai sus sunt o bază… un abecedar în nutriție… că de aia facem noi ani și ani și facultăți peste mastere și doctorate și muncim ca berbecii în clinic și zilnic facem formare continuă pe ghiduri, studii și jurnale medicale – să acumulăm experiență și informații! Că macro ăștia de mai sus au MUULT BACKGROUND când vine vorba de boli și afecțiuni – adicătelea – timpi de absorbție, funcții alterate pancreatice, hepatice sau renale, vârstă și peristaltism, hormoni, enzime, markeri specifici pe analize, evoluție, adaptarea organismului, medicația de la md specialist asociată și nu în ultimul rând… psihic cu waca pe câmpii drag ortorexic care nici nu-ți pasă că ai o problemă și terorizezi și falimentezi toată familia să halească bio.

Iară dacă ești shaman, vrac, inchizitor sau gigel sau gigică… poți veni în internship la moi că te ajut să devii clinician, într-un an! (evident că invitația se extinde și la specialiști cu sau fără experiență – de la medici și dieteticieni, la nutriționiști, antrenori și campioni sau pur și simplu pasionați de nutriție care doresc the next level!). 300 de spețe de pacienți cu intervenția documentată video, cu prezentări… cursuri înregistrate de 3 ani încoace, dezbateri săptămânale pe cazuistică, formare continuă pe ghiduri și meta-analize – și, bien sur, biblia clinicianului! O cărticică în permanentă adaptare cu TOATE tipurile de abordări dietetice patologice și ultimele ghiduri și review-uri sistematizate în domeniu. Anyway – nutrigo.ro/internship

Dacă vrei să știi cum a obținut un corp de revistă partenera mea cu DIETA CU MERE – nu uita s-o urmărești pe canalele ei!

 

 

 

 

 

 

Nutriționist Raluca Maftei

Pagină oficială – Consultant Nutriționist Raluca Maftei

https://www.instagram.com/maftei_raluca/ 

https://www.tiktok.com/@eugeniamaftei

Disclaimer – sper că n-ai pus botul la dieta cu mere! nu există așa tâmpenie… DAR – Cartea a 2-a Alege înțelept în nutriție – Micronutrienți și suplimente – Va fi publicată la ea pe pagini exclusiv, așa că dacă ai trecut peste secțiunea de follow de mai sus senil, ăsta-i momentul în care te întorci senin și să le iei la rând! Mulțumesc anticipat!

Nota relativ offtopic 4 – Nu fi cocârlan de baltă uitător și atât! Dă mai departe.. contribuie activ la societate prin informare! la nu știu ce a făcut nu știu ce vedetă sau partid – repedeee pui pe story! și la fel și poza în chiloți de la mare…  dar când vine vorba de informație reală de ajutor pt “pretenii și tovarășii tăi” din media… nu vrei să se vadă că citești despre nutriție să arăți bine în chiloții de mai sus! că-ți coboară nasul din ceruri… of of of! vă știu pe unii ca pe niște cai breji …nu-s convins că există acest plural în gramatica lb române, dar refuz să goagle! merg pe încredere absurdă în mine și aroganța mea. hai pa! hugzies de la noi!